Zobacz również: Zapalenie cewki moczowej | Zapalenie pęcherza
panie2

Wszystko o nietrzymaniu moczu - przyczyny, objawy, leczenie

Nietrzymanie moczu to złożony problem, który może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jego różnorodność jest uwarunkowana odmiennością przyczyn, objawów i sposobów leczenia. W celu skutecznego i bezpiecznego dla zdrowia wyleczenia NTM należy zagłębić się w istotę tego problemu. Dlatego też wraz z najlepszymi ginekologami z Białegostoku omawiamy specyfikę nietrzymania moczu oraz sposoby jego eliminacji.

kobieta w wc

Czym jest nietrzymanie moczu - o przyczynach i objawach

Problem NTM określany jest również mianem inkontynencji. Związany jest z niemożnością kontrolowania oddawania moczu. Choć przyczyn tego schorzenia jest wiele i są one niezwykle różnorodne, to głównie opierają się na zaburzeniu funkcjonowania narządów płciowych i pęcherza moczowego. Objawy NTM są różne w zależności rodzaju schorzenia. Na podstawie odmiany problemu można dokładnie zdefiniować źródło i symptomy tego intymnego schorzenia.

  1. Wysiłkowe nietrzymanie moczu. Spowodowane jest zaburzeniem prawidłowości pracy cewki moczowej, a dokładnie niewydolności aparatu zamykającego tę cewkę. Drugą przyczyną może być zbytnia ruchomość, czyli brak stabilizacji szyjki pęcherza moczowego. Trzecią jest zwiększenie tzw. “tłoczni brzusznej”. Głównym objawem jest nagły wyciek moczu - najczęściej na skutek kichnięcia, kaszlnięcia lub wysiłku fizycznego.
  2. Naglące nietrzymanie moczu. Jak wskazuje nazwa, to nagły wyciek moczu, który nie jest możliwy do opanowania i kontrolowania. Odczuwa się wtedy nagłe parcie na pęcherz. Wynika to ze wzmożonej aktywności mięśnia wypieracza pęcherza moczowego lub braku rozciągliwości ścian pęcherza.
  3. Mieszane nietrzymanie moczu, które łączy dwa wyżej wymienione rodzaje.

Sposoby na NTM, czyli jak leczyć nietrzymanie moczu

W celu eliminacji schorzenia nietrzymania moczu można podjąć się wielu czynności. Problem ten jest jednak tak zróżnicowany, że nie każde rozwiązanie będzie skuteczne. Szczególny wpływ na to ma rodzaj nietrzymania moczu oraz indywidualne uwarunkowania osób na nie cierpiących. Ważne jest, by jak najszybciej o problemie powiadomić specjalistę ginekologa. Niestety z tym nie jest tak kolorowo - statystyki pokazują, że z 25% pań cierpiących na NTM, aż 40% dopiero po upływie 5 lat informuje o tej dolegliwości. Opóźnianie wizyty tylko pogłębia problem, a pamiętaj, że jest on możliwy do całkowitego wyleczenia. Oto kilka sposobów:

  • leczenie otyłości, ponieważ nadwaga zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się NTM,
  • leczenie farmakologiczne,
  • trening pęcherza,
  • ćwiczenia mięśni Kegla,
  • leczenie laserowe.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Specjaliści z Gabinetu Ginekologii i Medycyny Estetycznej Holistic Med w Białymstoku zdecydowanie polecają laserowe leczenie nietrzymania moczu. Są przekonani o znakomitych efektach laseroterapii, a ową skuteczność potwierdzają opiniami swoich pacjentów. Klinika ta - jako jedyna na Podlasiu - wykorzystuje laser MonaLisa Touch. Dzięki niemu leczenie jest szybkie, bezpieczne oraz nieinwazyjne. Jego zaletą jest bardzo krótki czas rekonwalescencji, który pozwala na szybki powrót do codziennej oraz seksualnej aktywności już bez problemu nietrzymania moczu.

Zabieg polega na wzmocnieniu ścianek pochwy i pobudzeniu ich do naturalnej produkcji kolagenu, który jest odpowiedzialny za jędrność i elastyczność. Opiera się na wytwarzaniu fototermicznego, nieablacyjnego napięcia w postaci mikrourazów.

Chcesz dowiedzieć się, jakie inne zabiegi możesz wykonać przy użyciu lasera? Wejdź na stronę: http://holistic-med.pl/home.html.